Magisterský studijní program – Aplikované plazmové technologie

Forma studia: prezenční

Standardní doba studia: 2 roky

Počet přijímaných: není omezen

Přijímací zkouška: probíhá formou motivačního pohovoru

Studijní plán je ke stažení zde.

Kontaktní osoba: doc. Ing. Martin Kormunda, Ph.D., e-mail: martin.kormunda@ujep.cz

Cílem studia je poskytnout studentům magisterského studijního programu Aplikované plazmové technologie teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti aplikace fyzikálních metod jak při depozici materiálů za asistence plazmatu nebo plazmových modifikacích materiálů, tak i při charakterizaci takto připravených tenkých vrstev a materiálů. Studium rozvíjí poznatky získané v bakalářském studiu (Fyzika, Aplikované nanotechnologie) a směruje studenty do oblastí fyziky využívajících plazma nebo nabité částice, nejčastěji iontové svazky, pro přípravu, modifikaci a následnou charakterizaci takto připravených materiálů. Cílem je připravit studenty na samostatnou tvůrčí práci ve výzkumných laboratořích v akademickém prostředí i v průmyslu. Cílem v teoretické oblasti je: (1) rozšíření teoretických znalostí o fyziku plazmatu, kvantovou fyziku, fyziku pevných látek a povrchů, aby studenti do větší hloubky porozuměli jevům probíhajícím v plazmatu, materiálech a na jejich površích při vzájemných interakcích (2), aby si prohloubili teoretické základy fyzikálních diagnostických analýz plazmatu, pevných látek a povrchů včetně pochopení teoretických základů těchto instrumentálních metod. Všechny teoreticky probírané metody aplikované fyziky jsou během studia také se studenty formou praktik prováděny v takovém rozsahu, aby je po absolvování mohli samostatně aplikovat. Výuka je také výrazně zaměřena na metodiku měření a zpracování dat v laboratořích, dále na rozvíjení komunikačních a publikačních dovedností studentů, tj. studenti během studia vytvářejí řadu protokolů z experimentů a semestrálních prací tak, aby měli dostatečnou praxi v jejich přípravě, nutnou pro jejich budoucí uplatnění v oblasti vědy a výzkumu. Studenti prezentují pravidelně výsledky své práce, tudíž jsou vedeni k tomu, aby byly schopni sdělit získané důležité poznatky srozumitelně a přínosně pro posluchače, a to i z jiných oborů, tj. aby byli schopni naplnit základní podmínky pro úspěšnou týmovou práci. Protože se jedná o studijní program zaměřený na oblast aplikované fyziky, je cílem studia v neposlední řadě i schopnost mezioborové komunikace absolventů předkládaného studijního programu, která je nezbytná zejména pro transfer technologií do praxe.

Student bude připraven na uplatnění v akademické sféře i v průmyslu v materiálovém výzkumu a aplikaci plazmových technologií.