Doktorský studijní program – Aplikované iontové technologie

Forma studia: prezenční

Jazyk studia: čeština

Cílem studijního programu je vychovat odborníky v oblasti aplikovaných iontových technologií zaměřené na aplikaci energetických nabitých částic při přípravě, modifikacích a analýze materiálů, s interdisciplinárním přesahem aplikací i do dalších oborů jako jsou např. nanotechnologie, biologie apod. Student si během studia osvojí teoretické poznatky o metodách a postupech využívající nabité částice v intervalu energií od jednotek eV do MeV a získá odpovídající praktické dovednosti na dostupném experimentálním vybavení. Absolventi budou vybaveni solidním teoretickým přehledem a praktickými zkušenostmi s důrazem na oblast technologií využívajících nabité částice v materiálovém výzkumu a v analytických metodách. Lze tak očekávat uplatnění absolventů v průmyslových a technologických firmách v oblastech jako jsou například aplikace plazmových procesů a iontových svazků při modifikacích materiálů (procesy depozice, ablace, implantace atp.), při syntéze a cíleném vytváření mikro a nanostruktur (např. iontová a elektronová litografie), v zobrazovacích metodách (např. elektronová mikroskopie), v elektronové a iontové spektroskopii, v aplikacích využívající toku ionizovaných molekul v elektromagnetickém poli (např. elektrostatické zvlákňování), apod. Kromě uplatnění ve výše uvedených vysoce kvalifikovaných pozicích ve firmách lze předpokládat i uplatnění se ve výzkumných kariérách.

Absolventi se připravují jak na akademickou kariéru, tak i na průmyslovou praxi v technologických aplikacích iontových a plazmových technologií. Uplatnění mohou nalézt i v širokém rozsahu aktivit spojených s aplikovanou fyzikou ionizovaného prostředí ve vědě, výzkumu a průmyslu, například při zavádění moderních technologií a složitých analytických zařízení ve firemní sféře.

Požadavky k přijímacímu řízení:

Přijímací zkouška obsahuje odbornou rozpravu v anglickém jazyce, která na základě dokladu o vlastní tvůrčí práci uchazeče v oblasti související se zaměřením studijního programu umožní posoudit jeho předpoklady pro samostatnou tvůrčí činnost v oboru a jeho schopnosti komunikace v anglickém jazyce.

Témata doktorských prací

V rámci studijního programu Aplikované iontové technologie, je problematika disertačních prací zaměřena převážně na praktické aplikace fyzikálních metod a to zejména v následujících oblastech:

• iontové svazky – interakce s materiály
  • nabité částice plazmatu  – interakce s materiály

Studijní plán

Těžištěm doktorského studia je tvůrčí výzkumná práce, ale i studijní předměty prohlubující teoretické znalosti studenta. Časová a obsahová posloupnost studia ja dána individuálním studijním plánem, který student sestavuje spolu se svým školitelem a který je schválený oborovou radou studijního programu.

Student musí během svého studia absolvovat celkem 6 odborných předmětů, z toho jsou 3 předměty povinné a 3 předměty volitelné (z toho alespoň 2 povinně volitelné). Student musí během svého studia absolvovat Výzkumnou zahraniční mobilitu v rozsahu alespoň 1 měsíc, která se řadí mezi povinné předměty. Současně student musí splnit povinnou zkoušku z anglického jazyka.

Povinné předměty:

• Fyzika energetických svazků iontů a jejich interakce s pevnou látkou (Prof. RNDr. Anna Macková, Ph.D.)
  • Fyzika plazmových technologií (doc. Ing. Martin Kormunda, Ph.D.)
  • Výzkumná mobilita (školitel)
  • Anglický jazyk ( Mgr. Dita Šimáčková)

Povinně volitelné předměty:

• Iontové analytické metody pro charakterizaci pevných látek (Prof. RNDr. Anna Macková, Ph.D.)
  • Vybrané partie z elektronové spektroskopie povrchů pevných látek (doc. Ing. Martin Kormunda, Ph.D.)
  • Komplexní analýza materiálů metodami elektronové mikroskopie a iontové spektroskopie (RNDr. Jan Lorinčík, CSc.)
  • Vybrané partie z teorie elektromagnetického pole (doc. RNDr. Dušan Novotný, CSc.)

Volitelné rozšiřující předměty:

• Aplikace iontových technologií v přípravě Bio(MEMS) a lab-on-chip zařízení (Mgr. Jan Malý, Ph.D.)
  • Principy plazmových a iontových reaktorů (doc. RNDr. Jaroslav Pavlík, CSc.)
  • Povrchové vlastnosti materiálů a nanomateriálů (Prof. Ing. Zdeňka Kolská, Ph.D.)
  • Struktura látek a difrakční analýza v materiálovém výzkumu (prof. RNDr. Pavla Čapková, DrSc.)
  • Pokročilé metody difrakční analýzy v materiálovém výzkumu (prof. RNDr. Pavla Čapková, DrSc.)
  • Struktura a vlastnosti polymerů (prof. Ing. Václav Švorčík, DrSc)
  • Elektronová mikroskopie v biologii (RNDr. Oldřich Benada, CSc.)
  • Materials and Technologies for Sustainable Society (Ing. Jiří Orava, Ph.D.)
  • Kurz marketingu a managementu pro mladé vědce (Ing. Lucie Povolná, Ph.D.)

Složení oborové rady

• doc. Ing. Martin Kormunda, Ph.D. (PŘF UJEP) – předseda oborové rady
  • doc. RNDr. Jaroslav Pavlík, CSc. (PŘF UJEP)
  • doc. RNDr. Michal Varady, Ph.D. (PŘF UJEP)